Možnosti stmievania

LED diódy fungujú dobre takmer pri akomkoľvek percente výkonu. Niektoré svetelné zdroje, napríklad halogenidové, sú pri stmievaní menej efektívne. Niekedy ich nemôžete stmievať vôbec, v prípade osvetlenia LED je to naopak. Keď pri LED svetle používate menej ako plný výkon, funguje efektívnejšie. Táto vlastnosť vedie aj k ďalším výhodám. Predlžuje životnosť žiarovky a znamená, že spotrebujete menej energie, čím sa znížia vaše náklady na energiu. Je dôležité poznamenať, že pri používaní LED diód nemôžete používať tradičné zariadenia na stmievanie svetiel. Potrebujú hardvér, ktorý je špecifický pre ich technológiu.

led svetlo

Okamžité osvetlenie a schopnosť odolávať častému prepínaniu

Ak hľadáte svetlo, ktoré sa musí rýchlo rozsvietiť, vyberte si technológiu LED. LED sa dokážu zapínať a vypínať okamžite. Ak používate napríklad halogenidovú žiarovku, musíte sa pripraviť na dobu zahrievania. Spomeňte si, ako žiarivkové svetlo po zapnutí bliká a často trvá dve alebo tri sekundy, kým sa úplne rozsvieti. Toto sú niektoré z komplikácií, ktoré sa dajú obísť inštaláciou LED svetiel. Aj tradičné svetelné zdroje majú kratšiu životnosť, ak ich často zapínate a vypínate. Na LED svetlá nemá časté zapínanie vplyv. Neskracuje sa tým ich životnosť ani účinnosť.

Vďaka tejto vlastnosti sú LED diódy ideálnym riešením, ak potrebujete, aby sa vaše svetlá okamžite rozsvietili po výpadku prúdu alebo prepätí. Táto schopnosť je tiež užitočná, ak chcete, aby sa vaše svetlá okamžite rozsvietili, keď zamestnanec otvorí budovu skoro ráno pred východom slnka. Keďže LED diódy nie sú ovplyvnené zapínaním a vypínaním, možno ich rýchlo cyklicky prepínať pre blikajúce svetelné displeje alebo aplikácie, ktoré si vyžadujú senzory, ktoré často prepínajú zo zapnutého stavu na vypnutý a späť.

led svietidla

Energetická účinnosť

Ďalšou z hlavných výhod LED osvetlenia je jeho energeticky úsporná prevádzka. Energetickú účinnosť svetelného zdroja môžete merať v užitočných lúmenoch, ktoré opisujú množstvo svetla, ktoré zariadenie vyžaruje na každú jednotku výkonu alebo watt, ktorý žiarovka spotrebuje. V minulosti sme svetlo merali podľa toho, koľko lúmenov vyprodukuje, ale v skutočnosti sa časť týchto lúmenov premrhá. LED osvetlenie produkuje menej odpadového svetla a viac užitočných lúmenov ako iné riešenia osvetlenia.Ak by ste vymenili všetko osvetlenie vo svojej kancelárii, škole alebo inom zariadení za LED, mohli by ste zaznamenať až 60 až 70 % zlepšenie celkovej úspory energie. V niektorých prípadoch by zlepšenie mohlo dosiahnuť až 90 %, v závislosti od toho, aké svietidlá nahrádzate.

led

Zlepšená environmentálna výkonnosť

Pre spoločnosti je čoraz dôležitejšie, aby sa stali ekologickými. Zákazníci čoraz viac požadujú ekologické možnosti a používanie ekologického zdroja svetla môže spoločnostiam pomôcť znížiť spotrebu energie, ako aj prilákať sociálne uvedomelých spotrebiteľov.Environmentálne výhody LED osvetlenia sa vzťahujú aj na ich výrobný proces. Tradičné svetelné zdroje, ako napríklad žiarivky a ortuťové svietidlá, používajú ortuť ako súčasť svojej konštrukcie. Z tohto dôvodu si po skončení svojej životnosti vyžadujú špeciálne zaobchádzanie. Pri LED svetlách sa nemusíte obávať žiadneho z týchto problémov.

Schopnosť pracovať v chladných podmienkach

Tradičné zdroje osvetlenia nemajú radi chladné počasie. Keď teplota klesne, svetelné zdroje, najmä žiarivky, potrebujú na spustenie vyššie napätie a intenzita ich svetla sa znižuje. Na druhej strane, LED svetlá fungujú pri nízkych teplotách približne o 5 % lepšie. Preto sú LED svetlá lepšou voľbou na osvetlenie potrebné v mrazničkách, mäsových skriniach, chladiarenských skladoch alebo chladiacich vitrínach. Ich schopnosť tak efektívne fungovať v chladnom počasí z nich robí aj ideálnu voľbu pre svetlá na parkoviskách, svetlá používané na osvetlenie obvodov budov a svetlá používané vo vonkajšom značení.

light

Žiadne emisie tepla alebo UV žiarenia

Ak ste sa niekedy pokúšali vymeniť žiarovku hneď po jej zhasnutí, viete, aké horúce sú, keď sa používajú. Mnohé tradičné osvetľovacie systémy, ako napríklad žiarovky, premieňajú viac ako 90 % energie, ktorú spotrebujú, na teplo, pričom na skutočnú produkciu svetla vyčlenia len 10 % energie. LED diódy nevyžarujú takmer žiadne teplo a väčšina svetla, ktoré vyžarujú, je vo viditeľnom spektre. Táto vlastnosť je jedným z dôvodov, prečo sa lekárski odborníci zaoberajú LED diódami ako možným riešením sezónnej afektívnej poruchy, ktorou trpí mnoho ľudí počas tmavších mesiacov roka. LED diódy sú vďaka tomu ideálne aj na osvetlenie umeleckých diel, ktoré sa vystavením UV žiareniu časom znehodnotia alebo poškodia.

Dlhá životnost

V porovnaní so životnosťou priemernej žiarovky je životnosť LED svetla oveľa dlhšia. Priemerná žiarovka vydrží približne tisíc hodín. Životnosť priemernej LED žiarovky je 50 000 hodín. V závislosti od spôsobu používania môže byť jej životnosť až 100 000 hodín. To znamená, že svetlo LED môže vydržať šesť až 12 rokov, kým ho budete musieť vymeniť. To je 40-krát dlhšie ako pri žiarovke.Dokonca aj keď používate žiarivky, halogenidové alebo sodíkové svetlá, svetlo LED vydrží najmenej dva až štyrikrát dlhšie.Úspory sa tak rozšíria nielen na náklady na výmenu, ale aj na náklady na údržbu osvetlenia.

led svetla

Smerovosť

Každá bežná technológia osvetlenia vyžaruje svetlo v rozsahu 360° okolo zdroja svetla. To znamená, že ak chcete, aby svetlo osvetľovalo určitú oblasť, musíte si zakúpiť príslušenstvo na usmernenie alebo vychýlenie svetla požadovaným smerom. Ak nepoužijete niečo na odrážanie alebo presmerovanie svetla, budete plytvať energiou na osvetlenie oblastí, ktoré si osvetlenie nevyžadujú, čo bude mať za následok vyššie náklady na energiu. Svetlo LED však osvetľuje len oblasť 180°, vďaka čomu je osvetlenie LED ideálne, keď potrebujete zapustené osvetlenie v priemyselnej kuchyni. Je tiež ideálne na osvetlenie umeleckých diel, a to nielen preto, že neznehodnotí umelecké dielo, ale aj preto, že nestratíte žiadnu časť svetelného výkonu na zadnej strane svetelného zdroja.

Flexibilita dizajnu

LED diódy sú veľmi malé. Nezabudnite, že ich pôvodné použitie bolo ako kontrolka v doske plošných spojov. Ak ich skombinujete do zväzkov, vytvoríte tradičnú žiarovku. Ak navlečiete sériu LED žiaroviek, vytvoríte rad alebo sériu svetiel. Premýšľajte o možnostiach, ktoré vám to dáva pre osvetlenie vo vašom zariadení. Zariadenia LED môžu byť také malé, že ich môžete použiť na osvetlenie všetkého od podlahy v obchode až po prvoligový futbalový štadión.

 

Autor: Jan Petriska  jan baláž

Kúpte si dizajnové osvetlenie pre váš dom, byt alebo kanceláriu v našom e-shope. Vyberte si zo širokej ponuky produktov od popredných výrobcov osvetlenia a urobte si radosť novým dizajnovým osvetlením. U nás máme pre vás svietidlá za skvelé ceny. Nakupujte online a ušetrite čas aj peniaze. Kúpte si nové moderné osvetlenie z pohodlia domova online a rozjasnite svoj domov.
Vyberajte z ponuky
53356
produktov
418
overených dodávateľov
Top akcie a zľavy na vybraný tovar
© Copyright 2018 - 2021 - 
Led-svetla.sk